Usługi​

MODELOWANIE TRÓJWYMIAROWE

Obecnie każde urządzenie i nawet najprostsza jego część powstaje w oparciu o modelowanie trójwymiarowe. Jest to proces pozwalający zwizualizować produkt, nadać wymiary i kształt oraz wielokrotnie modyfikować geometrię jeszcze na etapie projektowania. Dzięki temu projektant może szybko wyeliminować wadliwe koncepcje produktu, a także wstępnie optymalizować projekt, jeszcze przed etapem prototypowania. Trójwymiarowy model produktu może stać się również obiektem komputerowej analizy wytrzymałościowej, co umożliwia dobór na przykład rodzaju materiału, aby zapewnić bezpieczeństwo wyrobu. 

Nasz zespół po otrzymaniu wytycznych, dokumentacji lub wskazówek od klienta, może wykonać model trójwymiarowy produktu w różnych wariantach. Postępy w pracach nad modelem są regularnie przekazywane klientowi w formie raportów, co pozwala na wprowadzanie ewentualnych poprawek na bieżąco. Wynik pracy nad modelem zostaje przekazany klientowi w postaci pliku w odpowiednim, ustalonym wcześniej formacie oraz zdjęć poglądowych modelu. Nie ma żadnych przeszkód, aby komunikacja pomiędzy zespołem IM-M a klientem była prowadzona wyłącznie za pomocą narzędzi online. 

Model trójwymiarowy przede wszystkim wykorzystuje się w dalszych procesach tworzenia dokumentacji technicznej lub jako podstawa do obliczeń wytrzymałościowych. Jest to także gotowy wkład do oprogramowania drukarki 3D. Dodatkowym zastosowaniem modelu jest możliwość przedstawienia produktu zespołowi, inwestorowi lub klientowi, jeszcze zanim zostanie wyprodukowany prototyp. Pozwala to na jednoznaczną komunikację, bez niedomówień oraz szybką  reakcję na sugestię odbiorcy. 

Zespół IM-M pracuje na profesjonalnym, licencjonowanym oprogramowaniu do projektowania 3D.

Poprzez wizualizację produktu rozumiemy wykonanie jego trójwymiarowego modelu, w uproszczeniu. Jak zaawansowany będzie stopień uproszczenia modelu, zależy od celu wizualizacji, specyfiki produktu oraz od preferencji klienta.
Wykonanie dobrej wizualizacji produktu, niewątpliwie przynosi wiele korzyści, na przykład marketingowych. Posługiwanie się plikiem z modelem trójwymiarowym produktu lub zdjęciami poglądowymi, podczas prezentowania koncepcji produktu kontrahentom, inwestorom lub klientom, pozwala na jednoznaczny i czytelny dla odbiorcy przekaz informacji. Nie zawsze rysunek techniczny pozwala na dobrą i szybką analizę produktu, szczególnie, jeśli odbiorcą informacji jest osoba niezwiązana ze środowiskiem technicznym.
Również ze względów estetycznych, produkt zwizualizowany za pomocą modelu trójwymiarowego, jest bardziej estetyczny, niż na przykład szkic czy rysunek techniczny. Działania na konkretnych materiałach, czynią projekt bardziej profesjonalnym oraz wiarygodnym. Zwizualizowanie produktu poprawia również komunikację w zespole projektowym. Każdy projektant czy inżynier wie, jak trudno jest omawiać projekt produktu lub pomysł bez wspomagania się wizualizacją. Nasz zespół wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

WIZUALIZACJE PRODUKTU

PROCES KONCEPCYJNY

Jest nieodzowną częścią powstawania każdego produktu. Polega na tworzeniu wielu wariantów konstrukcji produktu. Zespół IM-M jest gotowy poprowadzić taki proces organizacyjnie, naprowadzić klienta na odpowiedni tok myślenia lub zasugerować klika rozwiązań konstruktorskich.
Następnym etapem procesu koncepcyjnego to dyskusja nad wadami i zaletami każdego z pomysłów. Ważne, aby uczestniczyło w niej kilka osób, umożliwia to wychwycenie pożądanych lub niepożądanych cech danej koncepcji. Na tym etapie klient również może liczyć na wsparcie naszego zespołu.
Wybór najlepszej koncepcji nie zawsze jest jednoznaczny. Możliwe, że ostatecznie realizowana konstrukcja, to połącznie dwóch pomysłów, lub jeden wybrany, ale po optymalizacji, czyli drobnych zmianach. Jest to jeden z pierwszych, ale też jeden z najważniejszych etapów pracy nad produktem. Dlatego warto wspomóc się doświadczonym zespołem.

Współczesna inżynieria daje możliwości tworzenia szybkich prototypów, za pomocą na przykład druku 3D. Pozwala to na błyskawiczne sprawdzenie, czy zaprojektowana część jest funkcjonalna i działa poprawnie.
Drukowanie 3D to jednak nie tylko prototypy. Przyjmujemy również zlecenia na wydruk części gotowych, lub całych zespołów części. Ta metoda pozwala na wyprodukowanie elementów o dowolnym kształcie, co często bywa czynnikiem ograniczającym w przypadku konwencjonalnych metod wytwarzania. Nietypową opcją jest również możliwość wydrukowania części współpracujących w stanie złożonym.
Dodatkowo drukowanie 3D w połączeniu ze skanowaniem 3D, które również jest w ofercie IM-M, pozwala na dokładne odtworzenie geometrii wybranego przedmiotu. Jest to opcja atrakcyjna na przykład dla kolekcjonerów.
Druk można zlecić na podstawie swojego modelu. Istnieje możliwość zlecenia zespołowi IM-M wykonanie modelu do druku.
Zespół IM-M posiada park maszyn wyposażony w przemysłową drukarkę 3D o dużej komorze, drukującą w technologii FDM, co pozwala na dowolność w prototypowaniu, nawet większych części produktu.

SZYBKIE PROTOTYPOWANIE

DOKUMENTACJA TECHNICZNA

Dokumentacja techniczna jest podstawą do wykonania produktu przez warsztat. To w rysunkach technicznych zapisane są wszystkie informacje dotyczące każdej części. Dobra dokumentacja techniczna jest przejrzysta, jednoznaczna i uporządkowana. Ma ona za zadanie umożliwić odtworzenie danego produktu przez dowolny warsztat z odpowiednim zapleczem technicznym.

Obecnie wykonuje się nią głównie na podstawie trójwymiarowego modelu przedmiotu. Zespół IM-M jest w stanie wykonać rysunki złożeniowe lub wykonawcze na podstawie modelu klienta, lub można zlecić mu również wykonanie modelu. Uprzednio następuje ustalenie z klientem rodzaju oraz wzorca dokumentacji.

Nasz zespół ma wszelkie kwalifikacje, narzędzia i doświadczenie, aby wykonać dokumentację techniczną produktu klienta. Rysunki wykonywane są na licencjonowanych programach typu CAD 2D.

Urządzenia półautomatyczne, obsługiwane w warsztatach często potrzebują tzw. Inputu, czyli elektronicznej ścieżki według której mają wykonać daną część (np. wycinanie różnokształtnych płytek z blachy za pomocą strumienia wody, plazmy lub lasera). Częstą przeszkodą z jaką spotykają się klienci oraz pracownicy warsztatów, jest brak umiejętności oraz narzędzi potrzebnych do wykonania pliku wejściowego do maszyny używanej na warsztacie. Zespół IM-M jest w stanie wykonać tego typu usługę, na podstawie szkicu lub rysunku technicznego od klienta.

PLIKI WEJŚCIOWE DO MASZYN

SKANOWANIE 3D

Skanowanie 3D jest to innowacyjna technologia, zaliczana do gałęzi inżynierii odwrotnej. Jest to technologia, która staje się coraz bardziej dostępna na rynku prototypowania czy wytwarzania. 

Park maszyn IM-M jest wyposażony w skaner 3D, co pozwala na zbieranie geometrii dostarczonych przedmiotów  i zapis ich w formie cyfrowej. Specjaliści IM-M wykonują skan oraz obróbkę siatki punktów, a gotowy plik zapisują w wybranym formacie. 

Tego typu działanie znacznie ułatwia projektowanie części współpracujących z już istniejącymi, ponieważ możliwe jest zasymulowanie ich współpracy lub przylegania. Można również na pobranej w ten sposób geometrii, wykonywać różne analizy i obliczenia wytrzymałościowe.

Kiedy prace nad produktem nabierają rozpędu i zaczynają nad nim pracować różne zespoły (projektanci, wykonawcy, handlowcy), okazuje się, że organizacja pracy, to klucz do sukcesu. Nasi project managerowie wspomogą Cię w opracowaniu systemu organizacji na miarę Twojej firmy, wykorzystując proste w obsłudze i dostępne narzędzia.

ZARZĄDZANIE PROJEKTEM